Nejbohatší lidé 2017: Babiš těsně za Trumpem

Nejbohatší lidé 2017: Babiš těsně za Trumpem

Nejbohatší lidé 2017: Babiš těsně za Trumpem

Časopis Forbes každoročně zveřejňuje žebříček dolarových miliardářů. Kolik Čechů se letos umístilo v žebříčku?

Nejbohatší na světe je stále Bill Gates, z šestice Čechů má nejvíc majitel PPF. Do světového žebříčku dolarových miliardářů se poprvé dostalo šest Čechů, nejvíc od chvíle, kdy časopis Forbes majetek nejbohatších lidí počítá.

Petr Kellner nejbohatší Čech

Nejbohatším Čechem zůstává podle aktuálního žebříčku nejbohatších lidí světa časopisu Forbes majitel investiční skupiny PPF (do níž náleží také mezinárodní splátková skupina Home Credit nebo telekomunikační operátor O2 Czech Republic) Petr Kellner. Jeho odhadovaný majetek poprvé přesáhl 12 miliard dolarů a činí 12,2 miliardy dolarů, což je v přepočtu 306 miliard korun.

Jako druhý z Čechů se umístil Andrej Babiš. Jeho jmění se počítá na 85 miliard korun a třeti je většinový majitel realitní skupiny CPI Radovan Vítek s 60 miliardami Kč.

Miliardářský nováček

Nováčkem mezi dolarovými miliardáři je spolumajitel Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský s majetkem 2 miliardy dolarů (asi 50 miliard korun)

Bill Gates po osmnácté

Nejbohatším člověkem na světě je počtvrté za sebou zakladatel Microsoftu Bill Gates, za posledních 23 let je v čele žebříčku již poosmnácté.

Na seznam lidí s majetkem přesahujícím miliardu dolarů se letos dostalo 2 043 lidí, loni jich bylo o 233 méně. Babiš obsadil 564. pozici a Vítek 867

Babiš jako Donald Trump

Za růst Kellnerova jmění označuje Forbes hlavně skvělé výsledky splátkové společnosti Home Credit - a to jak v tuzemsku tak v Číně či Rusku. Andrej Babiš je letos chudší pouze o 100 milionů dolarů než americký prezident Donald Trump. 

„Oba podnikatelé a politici sice vložili své firmy do svěřenského fondu/trustu, zároveň jsou však nadále příjemci benefitů plynoucích z těchto majetků, takže v žebříčku nejbohatších lidí světa zůstávají,“ doplnil Forbes.